Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki! ♡

Dzień Babci i Dziadka

W styczniu mamy świetną okazję, aby okazać miłość oraz wdzięczność naszym dziadkom. Są to dwa bardzo ważne dni, które każdy wnuk powinien zapisać w swoim kalendarzu. Jeśli ktoś z Was zadaje sobie pytanie, kiedy jest Dzień Babci i Dziadka, to czytając dalej, na pewno uzyska na nie odpowiedź. Podpowiemy również, jaki prezent kupić babci, a jaki dziadkowi. A może czytając nasze propozycje, zdecydujecie się na kwiaty dla babci i dziadka lub stworzenie laurki z życzeniami od serca. A może zainspiruje Was jeszcze inny pomysł?

1 z 3
Różowe róże od 7 do 1000
Zawsze darmowa dostawa!
Różowe róże od 7 do 1000
142,00 zł
Zobacz więcej
Jasne róże od 7 do 1000
Zawsze darmowa dostawa!
Jasne róże od 7 do 1000
142,00 zł
Zobacz więcej
Herbaciane róże od 7 do 1000
Zawsze darmowa dostawa!
Herbaciane róże od 7 do 1000
142,00 zł
Zobacz więcej
Słodki dzień
Zawsze darmowa dostawa!
Słodki dzień
109,00 zł
Zobacz więcej
Rustykalne goździki
Zawsze darmowa dostawa!
Rustykalne goździki
119,00 zł
Zobacz więcej
Kwiaty dla wyjątkowej osoby Główna
Zawsze darmowa dostawa!
Kwiaty dla wyjątkowej osoby
119,00 zł
Zobacz więcej
Powiew delikatności
Zawsze darmowa dostawa!
Powiew delikatności
119,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet koktajlowy Kwiaty
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet koktajlowy
129,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet radosny dzień Kwiaty
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet radosny dzień
129,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet z gestem
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet z gestem
129,00 zł
Zobacz więcej
Fantazyjna łąka
Zawsze darmowa dostawa!
Fantazyjna łąka
129,00 zł
Zobacz więcej
Bukiet Dostojny Kwiaty
Zawsze darmowa dostawa!
Bukiet Dostojny
135,00 zł
Zobacz więcej

Kiedy jest Dzień Babci i Dzień Dziadka?

Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a Dzień Dziadka dzień później, czyli 22 stycznia. Są to dni na stałe wpisane do kalendarza, nie zmieniają się co roku, więc łatwo je zapamiętać. Dla każdej babci i każdego dziadka są to z pewnością jedne z piękniejszych dni w roku. Wnukowie składają życzenia, wręczają kwiaty, prezenty, kartki z życzeniami, a wszystko po to, aby na twarzy ukochanej babci i ukochanego dziadka pojawił się uśmiech. W przedszkolach i szkołach przygotowywane są specjalne przedstawienia, w których dzieci dziękują swoim dziadkom za to, że są i za to, że się o nich troszczą każdego dnia.

Skąd pochodzi tradycja obchodzenia Dnia Babci i Dziadka?

W ciągu tych dwóch dni mamy możliwość podziękowania naszym babciom i dziadkom za opiekę, naukę, troskę, a przede wszystkim za ich obecność. Ale skąd ten zwyczaj wziął się w Polsce? Tygodnik „Kobieta i Życie” w 1964 roku wpadł na pomysł, aby babcie miały swoje święto. Pomysł ten podchwycił „Dziennik Poznański” i rok później, to właśnie w Poznaniu obchodzono pierwszy Dzień Babci w Polsce. Przyczynił się do tego gościnny występ Mieczysławy Ćwiklińskiej. Artystka 21 stycznia grała rolę babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc” Alejandro Casona. Świętowała również tego dnia swoje 85 urodziny. Ryszard Danecki, który pracował w tamtym okresie w „Expressie Poznańskim” podczas wręczania Jubilatce kwiatów i tortu z napisem „Dla Babci” wmawiał jej, że prezenty są z okazji Dnia Babci obchodzonego w Poznaniu. W 1966 roku informacja o Dniu Babci pojawiła się także w warszawskim „Expressie Wieczornym”. I od tego czasu Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia.
Obchody Dnia Dziadka zaczęły się w latach 70. Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustalenie daty tego dnia w kalendarzu. Początkowo dziadkowie mieli świętować 30 maja, czyli w dzień urodzin Mieczysława Fogga. Po nieprzyjęciu się tego terminu ustalono datę dzień po Dniu Babci. Tym oto sposobem Dzień Dziadka obchodzimy 22 stycznia.

Jaki prezent na Dzień Babci?

Jeśli już wiecie, kiedy jest Dzień Babci, to pora pomyśleć nad prezentem z tej okazji. W tym dniu najmłodsi wnukowie przygotowują w przedszkolach i szkołach przedstawienia. Jeśli babcia z jakiegoś powodu nie może zjawić się na występie swojego wnuka, proponujemy przygotować scenkę do odegrania w zaciszu domowym. Miłym dodatkiem będzie wręczenie laurki z życzeniami i rysunkiem. Świetnym pomysłem są kwiaty dla babci. W kwiaciarniach znajdziemy mnóstwo kolorowych kwiatów ciętych i doniczkowych. Jeśli nie możesz wręczyć ich osobiście, możesz skorzystać z usług kuriera kwiatowego. Jakie wybrać kwiaty na Dzień Babci? Proponujemy bukiet tulipanów, kolorowy bukiet mieszany np. z różą, goździkiem, alstromerii albo różowe lub czerwone róże. Najczęściej wybieranymi kwiatkami doniczkowymi tego dnia jest storczyk i anturium. W tym dniu możecie także zaskoczyć babcię upominkiem, mogą to być np.: ulubione perfumy, apaszka, fartuszek kuchenny z napisem „Najlepsza Babcia”, album ze zdjęciami całej rodziny lub nowa biżuteria. Prezent na Dzień Babci nie musi być drogi, czy też wyszukany. Tego dnia Wasza babcia na pewno doceni to, że po prostu o niej pamiętacie i nawet drobnym gestem sprawicie uśmiech na Jej twarzy.

Jaki prezent dla Dziadka?

Już wiecie, jaki wybrać prezent dla babci, więc teraz przyszła pora na prezent dla dziadka. Oczywiście, tak jak w przypadku prezentu dla babci, możecie wybrać kwiaty dla dziadka. W tym momencie rodzi się pytanie: jakie kwiaty na Dzień Dziadka są odpowiednie? Proponujemy herbaciane róże, z których florystyka może stworzyć przeróżne bukiety mieszane z pominięciem koloru różowego. 22 stycznia dostępne są już tulipany, które możecie znaleźć w kilkunastu barwach. Poza kwiatami, mamy też inne pomysły na prezent na Dzień Dziadka. W sklepach znajdziecie bardzo dużo gadżetów, które zostały stworzone z myślą właśnie o tym dniu. Możecie zakupić kubek najlepszego dziadka, zapalniczkę z ciekawym grawerem lub naklejką, magnes na lodówkę. Warto pomyśleć również o nowych rękawiczkach, pasku do spodni albo o zestawie kosmetyków do pielęgnacji brody.

Jakie życzenia dla Babci i Dziadka?

Tworząc laurkę lub wypisując bilecik, który będzie dołączony do kwiatów, z pewnością będziecie się zastanawiać, jakie życzenia na Dzień Babci i Dziadka zamieścić. Poniżej znajdziecie nasze propozycje wierszyków, ale możecie także stworzyć własną rymowankę, dopasowaną do Waszej babci czy Waszego dziadka.
***
Pędzą wnuki ulicami
z ogromnymi laurkami.
Te laurki pełne kwiatków
są dla wszystkich babć i dziadków.
A dziadkowie wraz z babciami
już czekają przed domami.
Przez lornetki patrzą w dal
wystrojeni jak na bal.
***
Życzę Tobie, Babciu miła,
byś zawsze w życiu szczęśliwa była.
Życzę Ci, Babuniu, życia najdłuższego,
pociechy, szczęścia i zdrowia dobrego!
***
Zdrowia, pomyślności, błogosławieństw z Nieba
abyś miała Babciu wszystko, co Ci trzeba!
***
Gdy zabawka się zepsuje
tato mało czasu ma
dziadek sam ją zreperuje
naprawioną wnet mi da
i zabierze mnie na spacer,
gdy jest ładny ciepły dzień,
za to wszystko, Drogi dziadku,
dziś Ci podziękować chcę.